motoreduktory

Z czego składają się motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje?

Automatyka dla przemysłu

Motoreduktor to w najprostszych słowach nierozłączny układ napędowy zbudowany głównie z silnika elektrycznego oraz przekładni. Jak funkcjonują motoreduktory i gdzie się z nich korzysta? Dowiesz się tego poniżej.

Motoreduktory – redukują prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pozwalają efektywniej korzystać z silników elektrycznych jako napęd w rozmaitych zastosowaniach w przemyśle. Przy użyciu przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika jest redukowana nawet kilkusetkrotnie, przy symultanicznym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna skuteczność przekładni nigdy nie jest stuprocentowa, dlatego zawsze powstaje nieduża dysproporcja pomiędzy mocą wejściową i mocą wyjściową motoreduktora. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor mogą dodatkowo wchodzić inne moduły jak sprzęgła czy hamulce. Ogromną zaletą motoreduktorów jest to, iż są to gotowe elementy, które można bez trudu dobrać z katalogu producenta tak, żeby ich parametry perfekcyjnie odpowiadały potrzebom danej konstrukcji. Konstruktorzy nie tracą dzięki temu tygodni, a wręcz miesięcy, na pracochłonne wyliczenia oraz testy różnych zestawów elementów. W zależności od rodzaju oraz konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do sporych, umiarkowanych albo lekkich obciążeń, a także do długiego bądź krótkiego okresu pracy.

Motoreduktor, w którym użyto przekładnię wielostopniową, pozwala uzyskać niezmiernie wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilku tysięcy.

Cenieni producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich realnych kombinacji

Mimo, że motoreduktory mogą być składane w oparciu o różne warianty silników (DC, AC, BLDC i szeregowych), rozróżnia się je ze względu na rodzaj przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Tak więc wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (z przekładnią walcową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową).

Nie ma na pewno takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by użyć motoreduktora jako napędu. Czy to logistyka, produkcja żywności bądź przemysł, dzięki motoreduktorom działają rozmaite automaty, takie jak linie produkcyjne, dachy ruchome, podnośniki i wirniki. Ogromne zróżnicowanie ich mocy, wielkości oraz rodzajów użytych w nich przekładni i silników przyczyniła się do tego, iż ilość potencjalnych kombinacji, które współcześnie oferują najpopularniejsi producenci motoreduktorów, należy wyrażać już nie w tysiącach, ale zasadniczo w milionach.

Lokalizacja firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]