Z czego składają się silniki DC i gdzie się ich używa?

Automatyka dla przemysłu

Zobacz, gdzie zaopatrzyć się w silniki prądu stałego.

Dużo maszyn, które użytkujemy każdego dnia i bez których byśmy sobie nie poradzili, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Malutkie lub olbrzymie, szczotkowe czy też bezszczotkowe, te urządzenia zrewolucjonizowały nasz sposób pracy oraz życia, lecz statystyczny obywatel przeważnie nie wie, jak są one skonstruowane ani jak działają te silniki.

Kto wynalazł i jakie elementy posiada silnik prądu stałego?

Rolą silników elektrycznych na prąd stały jest zmiana energii elektrycznej na mechaniczną. Jak podkreśla ich nazwa, zasilane są prądem, w którym kierunek i zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu istnieją od nieomal dwóch wieków i nie są osiągnięciem konkretnej osoby. Do ich budowy, późniejszego rozwoju i w konsekwencji ich dopuszczenia do ogólnego użycia w przeróżnego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się eksperymenty oraz wynalazki znanych innowatorów połowy XIX w., takich jak między innymi Moritz Jacobi, Michael Faraday czy Zénobe Gramme. Silniki elektryczne na prąd stały złożone są ze dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne, wirnika, komutatora, nieruchomego statora oraz szczotek. Dzisiaj na co dzień używane są również silniki bezszczotkowe, które głównie ze względu na brak tego stosunkowo awaryjnego elementu, są uważane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są po prostu lubiane za wyjątkową niezawodność, jak również ciche działanie.

Silniki na prąd stały nie tylko do przemysłowego zastosowania

Stwierdzenie, że silniki elektryczne DC są używane praktycznie wszędzie to nie przesada. Jeżeli w domu posiadasz odtwarzacz CD/DVD albo korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich mechanizmie z pewnością znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki elektryczneprądu stałego są modułem sterowanych radiowo samochodów czy pociągów, a więc gadżetów, które lubiliśmy jako dzieci i które niewątpliwie podarujemy również naszym potomkom. Silniki tego typu poruszają duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezastąpione w licznych branżach przemysłu, między innymi wydobywczej, produkcyjnej bądź budowlanej. W niedalekiej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, ponieważ to one napędzają tak chętnie używane hulajnogi, segwaye i rowery elektryczne. Silniczków DC używają również entuzjaści elektroniki do tworzenia autorskich zautomatyzowanych prototypów z obszaru mechaniki oraz robotyki.

O ile silniki elektryczne na prąd stały o niedużej mocy bez trudu można nabyć w sklepach hobbystycznych albo z częściami elektronicznymi, to te do industrialnego zastosowania dostępne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących profesjonalnego silniki od cenionych producentów.

Lokalizacja firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]