Topaz mistyczny – dlaczego jest tak popularny?

Biżuteria i kosztowności

Jeśli szukasz mistycznego topazu, koniecznie odwiedź ten adres

Wspaniały blask i nietypowy, jak na topaz, odcień to najważniejsze właściwości topazu mistycznego, który od lat szczyci się ogromnym zainteresowaniem miłośników ozdób. Choć na pierwszy rzut oka możnaby błędnie stwierdzić, iż to inny minerał, topaz mistyczny jest naprawdę normalnym topazem. Jego oryginalne walory są rezultatem specjalnej techniki wyrobu – prawdziwy topaz jest w jej toku poddawany wpływowi wysokiej temperatury i powlekany niezauważalną warstwą kruszcu ozdobnego. Właśnie dlatego topaz mistyczny wygląda tak niesamowicie.

Barwy topazu mistycznego

Odcienie, które ma topaz mistyczny zależą w szczególności od metalu, z jakim jest połączony. Najczęściej spotykany jest czerwony topaz mistyczny, który powstaje w kąpieli z tytanem. Chrom powoduje natomiast, że topaz ma fioletowy kolor, błękitny z kolei jest skutkiem rozgrzania kamienia bez żadnych domieszek. Najlepsze efekty daje obrabianie czystego topazu – zwłaszcza wydobywanego w Afryce, Brazylii oraz Azji.

Ozdoby z topazem mistycznym

Jak przed momentem wspomnieliśmy, niepowtarzalne zalety topazu mistycznego są bardzo doceniane przez złotników. Chętnie używają go więc do produkcji naszyjników, pierścionków czy innych ozdób. Wbrew pozorom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana nie tylko do eleganckich strojów – świetnie prezentuje się również na co dzień. Istotna okazuje się też mnogość barw, dzięki której prościej możemy wybrać ozdoby do konkretnej kreacji.