Współczesne obrączki ślubne – tradycja i nowoczesność

Biżuteria i kosztowności Zakupy

Sprawdź, gdzie zamówić obrączki Kraków.

Dla większości małżonków dzień ślubu jest niezwykle ekscytującym dniem w życiu. Obrzęd ten jednoczy Państwa Młodych do końca życia, a oznaką ich uczucia, wierności i zaangażowania są obrączki ślubne.

Panowie nie zawsze wkładali obrączki ślubne

Pierwotnie nie było rozróżnienia na obrączki i pierścienie zaręczynowe, zatem ich historia jest wspólna i sięga daleko w Starożytność. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, dzięki czemu podarowanie żonie pierścienia stało się cząstką sakramentu ślubu. Niewielu wie jednakże, iż mężczyźni zaczęli nosić na ręku obrączkę kilkaset lat później. I chociaż wcześniej zdarzało się, że wkładali pierścienie na dłoń gdy wyrywali się na wojenne wyprawy, aczkolwiek zwyczaj ten spopularyzował się szerzej w XX w., a konkretnie w czasie II Wojny Światowej. Obrączka przypominała mężczyźnie, iż wyczekuje na niego żona, za którą ma walczyć i której winien pozostać wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, jednakże w innych krajach, jak np. w Brazylii, we Francji, na Słowacji czy w USA, zakłada się je na lewą dłoń, którędy podług niegdysiejszych zabobonów biegnie tzw. “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, pary poszukują oraz mierzą obrączki razem, aczkolwiek zwyczaj rekomenduje, że narzeczona nie powinna za nie płacić, gdyż jest to obowiązek narzeczonego.

Obrączki – wygraweruj datę ślubu, cytat lub imiona małżonka

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się bardziej stonowanym designem. Przez okres wielu stuleci wytwarzano je z różnorodnych materiałów, bardziej lub mniej wytrzymałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (jak żelazo lub mosiądz), które reprezentowały siłę miłości. Współcześnie do ich wytworzenia używa się głównie złota i platyny, które są oznaką zaufania do partnera. Naturalnie, są one również nierzadko zdobione kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż najczęściej kupowane są ponadczasowe, gładkie złote pierścienie i delikatne obrączki, w których zastosowano dwa typy złota (np. różowe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek ślubnych, mają też często w swojej ofercie ich grawerowanie. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki grawerując do nich imiona małżonka, datę ślubu albo ważny dla młodej pary cytat.

Lokalizacja firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]