Szalunki – ich zastosowanie i sposób wykonania

Branża budowlana

Więcej o szalunkach Kraków na https://abcszalunki.pl.

Szalunki to nic innego, jak forma mająca charakter tymczasowy, którą w przeważającej liczbie przypadków wykonuje się z desek. Może ona być zrobiona także z drewnianych płyt, które wykonane zostały z drewna cechującego się niższą jakością. Nie brakuje firm, które decydują się na zrobienie szalunku z elementów , które są metalowe, ale tego rodzaju postępowanie nie jest zbyt często wybierane. Deskowanie – bo dokładnie tak inaczej nazywane są szalunki – sprawia, że mieszanka, która jest wylewana, uzyskuje wymaganą formę. Szalunki usuwa się po zastygnięciu mieszanki. Sięgając po szalunki, można także solidnie podtrzymać zbrojenie, które będzie utrzymane do czasu, kiedy wylana mieszanka ostatecznie zastygnie.

Szalunki – jak się je robi?

Wszystkie konstrukcje z wykorzystaniem betonu wykonuje się na budowie w specjalnych formach, którymi są właśnie szalunki. W początkowym etapie prac konieczne jest wykonanie szalunku, który następnie zostaje zalany właściwie dobraną mieszanką betonu. W niektórych przypadkach niezbędne jest użycie zbrojenia. Umieszcza się je przed wylaniem betonu. Szalunki wyjmowane są dopiero wówczas,gdy mieszanka mocno zastygnie. W przeważającej liczbie przypadków potrzeba na to od około dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki robi się chociażby w przypadku fundamentów, betonowych cokołów ogrodzeń i stropów żelbetowych. Cechują się więc bardzo dużym zastosowaniem, a budowa bez ich użycia nie przebiegałaby tak sprawnie.

Szalunki – jakie moduły konieczne są do zrobienia szalowania?

Do wykonania szalowania potrzebna jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są też specjalne podpory oraz dźwigary. Często zdarza się, że niewielkie przedsiębiorstwa budowlane nie dysponują własnym systemem szalunkowym. W takim wypadku rozwiązaniem okazuje się być skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który mają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w dostarczaniu ekipom budowlanym szalunków oraz sklejki.

Lokalizacja firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]