Wykorzystanie sklejki szalunkowej w budownictwie

Branża budowlana

Kup sklejkę szalunkową Kraków.

Deski szalunkowe to podstawowy moduł szalunków. Tę rolę mogą pełnić typowe deski z drewna lub płyty wytworzone z innego surowca, jednak zazwyczaj stosowana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można więc wybudować obiekty ze ścianami wykonanego z tego kompozytu. Szalunki są też wykorzystywane w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają wykonanie otworów na stolarkę, czyli okna czy drzwi. Objaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jej potrzebujemy, a nie możemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – z czego się ją wytwarza

Dawniej w szalunkach z reguły stosowane były deski z bloków drewna. Te jednak były kosztowne, a jednocześnie nie posiadały stosownych parametrów – zwykle nie najlepiej radziły sobie z zawilgoceniem. Dlatego współcześnie wykorzystywana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z wielu gatunków drewna – na ogół z topoli, olchy lub brzozy. W ofercie producentów znajdują się przeróżnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, do których produkcji używa się kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Drugi często stosowany rodzaj to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajem

Przedsiębiorstwa budowlane dysponują z reguły swoją sklejką szalunkową wraz z modułami umożliwiającymi jej łączenie. Jeśli jednak zamierzamy wybudować dom lub garaż na własną rękę, nie ma konieczności kupowania wszystkich elementów szalunków – możemy je wynająć, np. w Małopolsce na stronie ABCszalunki.pl. Oprócz samych desek, firma oferuje także wynajem innych akcesoriów niezbędnych do ustawienia szalunków – między innymi łączników oraz głowic.

Lokalizacja firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]