dźwigar, dźwigary

Wznoszenie budynków – zastosowanie dźwigarów

Branża budowlana

Szalunki to konstrukcje niezastąpione na większości budów. Dzięki nim możliwe jest nadanie odpowiedniego kształtu ścianom wylewanym z kompozytu, jak również wykonanie w nich przelotów na drzwi i okna. Szalunki okazują się także potrzebne przy budowie sufitów – wtedy ich istotnym modułem są dźwigary. Bez ich zastosowania wzniesienie wielopiętrowego budynku byłoby niewykonalne. Dźwigary sprawiają, że sufit nie zapada się natychmiast po wylaniu i może zestalić. Z jakich tworzyw produkuje się dźwigary? Jak można je kupić?

Z z jakich surowców produkowane są dźwigary?

Dźwigar wystawiany jest na spore, osiągające kilkadziesiąt ton obciążenia. Stąd jego najważniejszą cechą jest wytrzymałość. W dużym stopniu wpływają na nią dwa elementy – jakość wykonania oraz rodzaj wykorzystanych do tego surowców. Muszą one być rzetelnie dobrane i przetestowane pod kątem odporności na spore naciski. Najlepszym surowcem jest lite drewno takich gatunków jak topola, sosna, olcha czy buk. Niezmiernie ważne jest też poprawne pokrycie dźwigarów impregnatem, które ochroni je przed szkodliwym oddziaływaniem wilgoci, klejów i innych ciekłych chemikaliów wykorzystywanych na budowie – a więc czynników, które bezpośrednio niszczą strukturę drewna.

Dźwigary – lepiej posiadać własne czy wynająć?

Firmy, które na co dzień zajmują się budową wielopoziomowych budynków dysponują własnymi dźwigarami. Ich zakup oraz składowanie wiąże się jednakże z pewnymi wydatkami. Na szczęście przedsiębiorstwa, które od czasu do czasu akceptują zamówienia tego typu, mogą uniknąć wspomnianych przeszkód. Najlepszym rozwiązaniem dla nich będzie skorzystanie z usług podmiotu, który oferuje wynajem dźwigarów, a także innych części konstrukcji szalunkowych.

Lokalizacja firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]