Jak przewieźć 2, 3 a nawet 4 rowery? Krótko o platformach rowerowych

Motoryzacja

Sprawdź, gdzie kupić platformę na rowery, wejdź na https://ebagaznik.pl/pl/c/Platformy-rowerowe/66.

Rozbudowa ścieżek dla rowerów nie tylko w największych aglomeracjach, lecz również w licznych miasteczkach turystycznych w Polsce i za granicą przyczyniła się do tego, iż pakując się na urlop zastanawiamy się, czy zabrać jeszcze rower. O ile nasz rower to „składak”, a podróżujemy w pojedynkę, można wsadzić go do bagażnika. Trudności pojawiają się, jeśli wyjeżdżamy całą rodziną i musimy zabrać trzy lub cztery rowery. W takim wypadku warto skorzystać z platformy rowerowej na hak.

Czy platforma rowerowa na hak oddziałuje na kierowanie samochodem?

Rowery da się przewozić na dachu pojazdu, montując na nim uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego, albo na platformie rowerowej instalowanej na haku. Tak pierwszy, jak i drugi sposób umożliwia przewóz nawet do czterech jednośladów. Uchwyty rowerowe są mniej kosztowne, jednak mają także parę wad. Zamocowanie, a następnie zdjęcie z nich roweru, bywa dużą uciążliwością przede wszystkim dla osób o niskim wzroście. Prócz tego zamocowanie roweru na uchwytach dachowych zmienia wysokość pojazdu, i choć zwykle nie jest to przeszkodą w czasie przejazdu pod niskimi kładkami dla pieszych, mostami i bramami, to wpływa na sterowność auta ze względu na to, iż mocniej reaguje on na podmuchy wiatru. Natomiast platformy rowerowe montowane na hak przedłużają samochody, w następstwie tego osoby nimi kierujące powinni zachować większą ostrożność w czasie parkowania tyłem oraz cofania auta. Jednoślady transportowane na platformie nierzadko też wystają poza boczny obrys auta, a to może utrudniać wymijanie innych pojazdów na ciasnych uliczkach.

Jaki bagażnik na rower kupić?

Decydując się na nabycie platformy rowerowej na hak wypada uprzednio odpowiedzieć sobie na parę pytań. Nie jest to tani sprzęt, w związku z tym warto już na wstępie ustalić jaką ilość rowerów ostatecznie będziemy potrzebowali przetransportować. Bagażnik rowerowego od dobrego producenta, przykładowo od Thule, posłuży nam lata i jeżeli kupujemy go z myślą o rodzinnych wyjazdach, powinno się wybrać taki, na którym zmieścimy trzy lub 4 jednoślady. Inną istotną kwestią jest oszacowanie całkowitego ciężaru rowerów – przed kupnem bagażnika powinno się upewnić się czy wytrzyma on obciążenie jakie zamierzamy na nim transportować. Sprawdźmy także jak doczepiane są rowery do platformy na hak. Większa ilość zaczepów utrzymujących jednoślad w miejscu obniża szanse na jego opadnięcie w czasie podróży, grożące możliwym wgięciem karoserii. W razie wątpliwości, jaką platformę rowerową wybrać, polecamy zwrócić się po wskazówki do przedstawiciela sklepu posiadającego w ofercie takie akcesoria.

Lokalizacja firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]