Co to jest faktura ustrukturyzowana i jak ją wystawić?

Porady i tutoriale Usługi finansowe i rachunkowe

Na https://flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/ przeczytasz wszystko, co warto wiedzieć o e-fakturach.

System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie działać już w październiku 2021 r., ale ostatecznie osobom prowadzącym działalność na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać parę miesięcy dłużej. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest fakultatywne, zaczynając od roku 2023 stanie się to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla właścicieli przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.

Co to są faktury ustrukturyzowane?

Faktura ustrukturyzowana to po prostu dokument elektroniczny, który posiada ściśle ustaloną strukturę informacji zakodowanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie w zasadzie niewiele mówi człowiekowi, który nie ma wiedzy jak go rozszyfrować, ale dla odpowiedniego programu do rozliczania oraz wystawiania faktur taki dokument jest całkowicie zrozumiały. Za sprawą tego, że faktury mają ujednoliconą strukturę bez względu na to jakich aplikacji księgowych użyją obie strony transakcji, dane będące elementami faktury ustrukturyzowanej będą odczytane w ten sam sposób. Jest to istotny krok naprzód szczególnie dla biur rachunkowych, które dotąd nierzadko spotykały się z przypadkami nieprawidłowego przeniesienia w aplikacji księgowej danych z faktur przekazywanych przez klientów w formie zdjęcia faktury papierowej albo pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana całkowicie eliminuje ewentualność błędu przy przenoszeniu informacji z faktury przez księgowego, a także nieprawidłowego ich odczytania przez technologię OCR.

Krajowy System e-Faktur – dalsze uszczelnienie systemu podatkowego

Wszyscy przedsiębiorcy stycznia 2021 r. mogą wystawić oraz odebrać fakturę ustrukturyzowaną za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm zyskują m.in. poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mają pewność, iż nie zapodzieją gdzieś faktury (KSeF przetrzymuje informacje o nich przez 10 lat), nie są zobowiązani przekazywać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, a także szybciej otrzymają zwrot VAT. Z drugiej strony Ministerstwo Finansów zdobywa instrument, który pozwala na silniejszą kontrolę systemu podatkowego, a więc lepiej zapobiega nieprawidłowościom w sferze podatku dochodowego, VAT i akcyzowego. Co ważne, nieodzowność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie zamyka drogi do korzystania z komercyjnej aplikacji księgowej, jednak trzeba dokonać jej integracji z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]