Leasing – idealne narzędzie dla firm

Usługi finansowe i rachunkowe

Leasing niewątpliwie jest jednym z najpopularniejszych wśród firmy narzędzi finansowych. Nie może to jednak zaskakiwać, bo jego duże atuty powodują, że leasing bywa doskonałym rozwiązaniem pozwalającym na zmniejszenie wydatków wiążących się z działalnością firmy. W szczególności z uwagi na fakt, że w Polsce ratę leasingową interpretuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing okazuje się tak opłacalny rzutuje także to, iż pozwala on na uzyskanie niezbędnych do prowadzenia przedsiębiorstwa dóbr bez potrzeby ich kupowania. Na czym dokładnie więc polega leasing? O czym nie powinniśmy zapominać stawiając na tę metodę finansowania?

Leasing – co to jest?

Określenie leasing wywodzi się z języka angielskiego, gdzie oznacza wynajem. W państwach anglosaskich prawo nie odróżnia leasingu od dzierżawy, lecz w Polsce są to określenia odmienne. Leasing to wypożyczenie przez leasingodawcę wybranego dobra leasingobiorcy, za co ten ostatni zobowiązuje się regulować raty leasingowe. Obiektem leasingu najczęściej są samochody, które zasilają flotę przedsiębiorstwa, maszyny niezbędne do prowadzenia firmy czy też sprzęt do biura. Po wygaśnięciu umowy udostępnione przedmioty powinny zostać oddane leasingodawcy, który zazwyczaj zbywa je w atrakcyjnej cenie.

Leasing – jak uniknąć pomyłek?

W ostatnim czasie w Polsce dostępnych jest sporo propozycji leasingu. Ich mnogość sprawia, że ciężko znaleźć wśród nich tę najkorzystniejszą – niezbędne w tym celu będą właściwe umiejętności. Z uwagi na to, że nie każdy przedsiębiorca takie ma, stawiając na leasing, najlepiej postąpimy korzystając z doradztwa specjalisty. Przed znalezieniem oferty dobrze więc udać się do doradcy finansowego, który powie, jak znaleźć ofertę dostosowaną do naszych oczekiwań i zagwarantuje, iż leasing naprawdę będzie najkorzystniejszym wyjściem.