Podstawowe informacje o systemie bankowy SWIFT

Usługi finansowe i rachunkowe

Jeśli interesujesz się systemem rozliczeń SWIFT, koniecznie zajrzyj tutaj.

Mimo, iż praktycznie rzecz biorąc każdego dnia korzystamy z przelewów bankowych, mnóstwo Polaków po raz pierwszy usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania sankcji względem Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie. Jednak system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych XX w. i jest jednym z fundamentów efektywnego działania bankowości międzynarodowej.

Jak działa system SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednak ten skrót stosuje się do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie dużo bardziej złożone niż teraz. SWIFT to najpopularniejszy, jednakże nie jedyny używany aktualnie system tego rodzaju. Nie licząc np. w Polsce korzysta się też z systemów: SEPA, Elixir czy SORBNET.Na świecie wykorzystywane są również przeróżne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń bankowych na obszarze danego państwa.

Co jest wobec tego największą zaletą systemu bankowego SWIFT? Używany jest niemal we wszystkich państwach świata, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba dzisiaj przekroczyła już 11 tysięcy, ale też giełdy, domy maklerskie i sporo innych instytucji finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi otrzymać unikatowy kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Praktykuje się także nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod posiada 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT znanych banków w Polsce

Nawet jeśli tylko sporadycznie korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć jak ekspresowo znaleźć takie dane. Niżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku największych banków, działających w Naszym kraju.

– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]