Złoto bulionowe to nie tylko sztabki

Usługi finansowe i rachunkowe

Znajdź złotą monetę.

Ludzie zainteresowani inwestycją w złoto mogą skorzystać z mnóstwa różnych propozycji: gromadzić biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje spółek związanych z rynkiem kruszców czy kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w gałęzie gospodarki związane z tym metalem szlachetnym. Inną taktyką jest kupno złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest zarówno w formie sztabek, jak i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – bite celem inwestowania w nie kapitału

Złote monety kojarzymy na ogół z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, a więc lokacyjne, czy to ze złota czy z pozostałych metali szlachetnych, odróżniają się od nich w wielu aspektach. Po pierwsze monety bulionowe są emitowane w celu inwestowania w nie kapitału, co powoduje, że ich nakład z danego roku nie jest ograniczony, a poniekąd regulowany przez popyt na rynku. Monet bulionowych nie są bije się w seriach tematycznych lub w związku z znaczącymi wydarzeniami, skutkiem tego ich design wyjątkowo z rzadka jest modyfikowany. Przeważnie złote monety bulionowe wybijane przez daną mennicę różnią się od siebie jedynie datą emisji. Istotne jest to, iż mnóstwo monet bulionowych, pomimo uważania ich za środek płatniczy, nie ma swojego nominału wyrażonego w walucie, a ich faktyczną wartość określa ciężar i czystość użytego do ich wybicia metalu szlachetnego. Plusem monet bulionowych jest to, iż są znane w każdym zakątku świata, a ich ewentualna sprzedaż jest łatwiejsza aniżeli lokalnych monet kolekcjonerskich.

Złoto bulionowe – monety nie tylko o wadze 1 oz

Najczęściej kupowane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, jednakże mennice biją też monety o wadze 1/2 czy 1/50 oz złota. Należy wiedzieć, że monety bulionowe wybijane są na ogół z 24 karatowego złota, czyli .9999, ale przykładowo. Amerykański Gold Eagle bądź Krugerrand z Południowej Afryki bite są 22 karatowego kruszcu. Gdy monety bulionowe zawierają dodatek miedzi, ma to najczęściej na celu wzmocnienie monety i – co za tym idzie – zmniejszenie możliwości jej uszkodzenia. Takie monety z domieszką innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są znakowane powiadamia o wadze czystego kruszcu wykorzystanego do ich wybicia.

W ofercie polskich brokerów złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez przeszkód natrafią na najpopularniejsze z nich, czyli chińską Pandę, kanadyjski Liść Klonowy czy wymienione wcześniej Krugerrandy.

Lokalizacja firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]