
Alternatywa dla laserowej korekty krótkowzroczności – ortokorekta
Więcej w temacie ortokorekcji na voigtklinikaoka.pl/uslugi/ortokorekcja/.
Czy korzystanie ze szkieł korekcyjnych przy krótkowzroczności jest nieodzowne? Okazuje się, iż przy niewielkiej wadzie wzroku okulary mogą być zbędne, gdy postanowimy postawić na ortokorekcję.
Ortokorekcja – odwracalna metoda korekty kształtu rogówki
Astygmatyzm oraz krótkowzroczność to kłopotliwe wady wzroku, które są w stanie znacznie obniżyć jakość życia. Da się je usunąć przy użyciu lasera, ale mnóstwo osób rezygnuje z zabiegu tego rodzaju ze strachu przed laserem lub wręcz z powodów braku środków finansowych. Nie znaczy to natomiast, iż są one na zawsze skazane na noszenie okularów i obserwowanie sukcesywnego rozwijania się wady wzroku. Krótkowzroczność można skorygować i spowolnić jej postęp stosując ortokorekcję – nieinwazyjną, bezpieczną, i – co istotne – efektywną metodę, która polega na korekcie kształtu rogówki podczas snu. Jak to możliwe? Kiedy osoba, która nałożyła specjalne szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki oddziałują na nabłonek rogówki, poprawiając jej kształt poprzez stosowne jej wypłaszczenie w następstwie czego usuwają przyczynę krótkowzroczności. Wpływ działania ortosoczewek jest zauważalny w wielu przypadkach nawet po pierwszej nocy od ich pierwszego zastosowania. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to działanie trwałe jak po laserowej korekcji wzroku. Efekt utrzymuje się tylko przy codziennym zakładaniu z ortosoczewek i, rzecz jasna, ścisłym przestrzeganiu instrukcji optometrysty, ponieważ w przeciwnym wypadku może dojść do powikłań. Poprawa krzywizny rogówki metodą ortokorekcji jest w pełni odwracalna – po zaprzestaniu zakładania szkieł ortokorekcyjnych rogówka powraca po pewnym czasie do swojego wcześniejszego kształtu.
Czy ortokorekcja jest możliwa u najmłodszych?
Krótkowzroczność to wada, której doświadczają osoby w każdym wieku, także najmłodsi. Na szczęście soczewek ortokorekcyjnych mogą używać dzieci powyżej 7 roku życia, dzięki czemu każdego dnia mogą radować się niczym nieograniczoną aktywnością, zupełnie jak ich przyjaciele ze zdrowym wzrokiem. Wypada jednak pamiętać, iż ortokorekcja jest niemożliwa przy krótkowzroczności przekraczającej -8 dioptrii. Kształt rogówki każdego pacjenta jest inny, w związku z tym soczewki używane w tej metodzie są dopasowywane indywidualnie, po drobiazgowym badaniu wzroku i przygotowaniu topografii rogówki pacjenta. Istnieje kilka przeciwwskazań do korzystania z ortokorekcji, to np. choroby autoimmunologiczne oraz infekcja gałki ocznej.
Lokalizacja firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]