Botoks i jego zastosowanie w medycynie

Kosmetyki Wszystko o zdrowiu

Jeśli jesteś zainteresowany botoksem w Kielcach, koniecznie zajrzyj tutaj.

Toksyna botulinowa, w skrócie zwana botoksem, to substancja białkowa wytwarzana przez pewien typ bakterii żyjących w warunkach beztlenowych, która ze względu na swoje właściwości znalazła ogromne zastosowanie w medycynie, szczególnie estetycznej. Jak zatem używa się tej neurotokstyny i czy jest ona bezpieczna?

Botoks ogranicza bodźce transmitowane między nerwami i tkanką mięśniową

Botulinotoksyna jest jedną z silniejszych znanych neurotoksyn, której działanie polega na hamowaniu impulsów przesyłanych między komórkami nerwowymi a tkanką mięśniową. To z tego powodu jego spożycie (na przykład razem z przeterminowanym pożywieniem) może być śmiertelnie niebezpieczne, bo w ekstremalnych kazusach kończy się wstrzymaniem akcji serca. Jednak tenże efekt rozluźnienia mięśni, jaki powoduje toksyna botulinowa, medycy od pół wieku wykorzystują do leczenia stanów chorobowych, w których występuje nieprawidłowe napięcie mięśniowe, między innymi przy trudnych casusach zeza, kurczu odbytu oraz przykurczach po udarze. Botoks często wykorzystuje się także w leczeniu bruksizmu, innymi słowy kompulsywnego tarcia zębami, bo ostrzyknięcie wybranych miejsc tą egzotoksyną obniża napięcie mięśni żuchwy, a tym samym powstrzymuje ścieranie się zębów oraz uszkodzenie szkliwa. Botulinotoksyna pomaga też osobom skarżącym się na nadpotliwość – aplikowana w obszary, gdzie skóra produkuje nadmierne ilości potu, potrafi zahamować jego wydzielanie się nawet do 6 miesięcy.

Botoks – zabiegi medycyny estetycznej

Przeciętny Polak przeważnie botoks asocjuje tymczasem z zabiegami medycyny estetycznej. I rzeczywiście, egzotoksyna ta jest tu stosowana w szerokim zakresie. Wykorzystuje się ją w zabiegach mających na celu eliminację zmarszczek. Wstrzyknięcie botoksu to zabieg krótki i bezbolesny. Preparat botulinotoksyny wygładza skórę i rozluźnia mięśnie odpowiedzialne za tworzenie się zmarszczek. W związku z tym zazwyczaj wykorzystuje się go do usuwania tzw. “zmarszczki gniewu oraz kurzych łapek widocznych w okolicach oczu. Z pomocą botoksu można również zminimalizować nadmierną potliwość skóry na czole.

Lokalizacja firmy:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]