Jak wygląda zabieg z użyciem lasera frakcyjnego?

Kosmetyki Wszystko o zdrowiu

Rozstępy na skórze oraz blizny pooperacyjne to znamiona, których czasem nie da się zamaskować. Nierzadko są źródłem niskiej samooceny, co może mieć znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Do ich usuwania we współczesnej medycynie korzysta z lasera frakcyjnego, przy pomocy którego można odnowić oraz wygładzić skórę.

Usuwanie przebarwień skórnych i pozostałe zabiegi laserem frakcyjnym

Laser frakcyjny stosuje się w medycynie estetycznej w bardzo obszernym zakresie, w szczególności do poprawy owalu twarzy, redukcji tzw. “lwiej zmarszczki” bądź usuwania plam starczych oraz blizn pooperacyjnych. Terapii takim laserem można więc poddać liczne części ciała: ramiona, twarz i dekolt, a nawet plecy. Warto niemniej jednak zaznaczyć, że występują przeciwwskazania do przystąpienia do zabiegów laserem frakcyjnym – nie przeprowadza się ich u osób, u których zdiagnozowano raka skóry oraz u kobiet w ciąży. Trzeba mieć również racjonalne nadzieje w stosunku do terapii laserem frakcyjnym – nie każdą bliznę czy rozstęp uda się w całości usunąć, tak samo jest z wygładzaniem zmarszczek. Pacjent musi być również świadomy, że o ile likwidacja blizn i rozstępów laserem frakcyjnym przynosi trwałe skutki, o tyle lifting laserowy na długi czas odmładza skórę, jednak procesu starzenia się nie jest w stanie zatrzymać.

Działanie lasera frakcyjnego – ablacja wilgoci w tkance skórnej

W czasie zabiegu wiązka lasera frakcyjnego wytwarza tysiące mikroskopijnych nakłuć, na skutek czego zachodzi proces ablacji, to znaczy odparowania wody ze skóry. Zabieg realizuje się w znieczuleniu miejscowym, jednak pacjent wciąż może czuć szczypanie skóry. Działanie lasera pobudza wytwarzanie kolagenu w tkance, co w rezultacie ją ujędrnia, odmładza i wyrównuje. Rezultaty daje się zobaczyć już po jednym zabiegu, niemniej jednak najczęściej do wyraźnej redukcji zmarszczek i rozstępów nieodzowna jest powtórka terapii jeszcze 2-3 razy w kilkutygodniowych przerwach koniecznych do wygojenia się skóry, ponieważ czas odbudowy tkanki po zabiegu laserem trwa od 8 do 12 dni. W czasie po zabiegu powinno się w szczególny sposób dbać o skórę, a o wszelkich zaleceniach poinstruuje pacjenta lekarz.