Jak zapobiec przeziębieniu? Poznaj domowe metody

Wszystko o zdrowiu

Późna jesień i zima źle oddziałuje na naszą odporność. Zazwyczaj męczy nas kaszel, nieżyt nosa i ból gardła. By się im nie dać tak łatwo, zastosować się do kilku wskazówek, które pozwalają oddalić widmo choroby. Przedstawiamy kilka z nich.

Zwiększenie temperatury ciała

Wirusy atakują nasz ustrój przeważnie wtedy, gdy temperatura ciała spada o mniej więcej 2 stopnie. W związku z tym warto rozgrzewać organizm za pomocą gorącego napoju bądź prysznica. Do herbaty można dodać sok z pomarańczy albo cytryny, które zawierają dużą dawkę witaminy C. Wyśmienitym dodatkiem jest również bogaty w przeciwzapalne substancje korzeń imbiru oraz szczypta cynamonu. Aby dodać napojom kapkę słodyczy warto sięgnąć po domowy sok malinowy. Jeśli idzie o gorącą kąpiel, nasyćmy ją paroma kroplami olejku eterycznego, np. pichtowego, szałwiowego czy eukaliptusowego, co dodatkowo wpłynie pozytywnie na oczyszczenie nosa.

Tradycyjne syropy przeciwko przeziębieniu

Źródłem wielu witamin są też cebula oraz czosnek. Na ich bazie sporządza się tradycyjne mikstury przeciw przeziębieniu. Syrop cebulowy jest jedynym z najtańszych i najszerzej rozpowszechnionych sposobów walki z infekcjami. Jak go przyrządzić? Do plastrów cebuli dodajemy cytrynę i miód. Mieszankę odstawia się do momentu, aż cebula puści sok. Taki syrop powinno się spożywać co kilka godzin. Podobnie można postąpić z czosnkiem, w którym znajduje się allicyna, mająca właściwości bakteriobójcze. W tym celu należy zetrzeć kilka ząbków czosnku, polać je sokiem z cytryny oraz dodać odrobinę wody. Tak przygotowaną mieszankę również rekomenduje się pić parę razy dziennie.

Miód, mleko i masło na podrażnienie gardła

Gdy pojawia się wrażenie bólu gardła, wskazane jest sprawdzić mieszankę mleka, masła oraz miodu. Wyśmienicie nadje się ona do nawilżania błon śluzowych gardła. W przypadku tego specyfiku powinno się uważać, by mleko nie było wrzące, bowiem osłabi to dobroczynne oddziaływanie pozostałych składników. Dla złagodzenia podrażnień gardła zaleca się również płukanie gardła wodą z solą czy picie naparu z szałwii.

Dlaczego powinniśmy chronić się przed przeziębieniem?

Pomimo, iż zwyczajne przeziębienie nie jest dokuczliwą chorobą, to jego lekceważenie może rozwinąć się nawet w zapalenie płuc. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od leczenia domowymi sposobami. Miejmy jednak na uwadze, iż jeśli symptomy nasilają się to należy wybrać się do lekarza.