Przebieg biopsji fuzyjnej prostaty

Wszystko o zdrowiu

Sprawdź więcej szczegółów o biopsji fuzyjnej w Krakowie na https://www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/.

Prostata, czyli gruczoł krokowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina wielkością oraz kształtem kasztan jadalny. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada m.in. za produkowanie płynu, w którym przenoszone jest nasienie. Kłopoty z prostatą objawiają się u mężczyzn wraz z wiekiem, z tej przyczyny tak ważne jest jej regularne badanie. Daje to szansę zdiagnozowania zapalenia lub przerostu tego gruczołu, jak również odpowiednio wczesnego wykrycia alarmujących zmian nowotworowych. Trzeba podkreślić, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, zatem nie wolno bagatelizować groźby jego potencjalnego powstania.

Kłopoty oddawaniem moczu i erekcją – alarmujące symptomy

Panowie po 45 roku życia muszą cyklicznie odwiedzać gabinet urologiczny, w szczególności jeżeli zauważyli niepokojące objawy powiązane z oddawaniem moczu, takie jak problemy w rozpoczęciu albo zatrzymaniu oddawania moczu, zwiększenie częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, problemy z erekcją oraz ejakulacją, jak również krew w moczu czy jego pulsacyjny strumień. Jeśli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, urolog polec badanie PSA, które polega na przetestowaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi sygnalizuje spore prawdopodobieństwo rozwoju raka. Aby natomiast mieć bezsporną pewność, potrzebne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Czy biopsja fuzyjna prostaty jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, wykonywana w szpitalnych warunkach, która dzięki zastosowaniu w tym samym czasie obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na pobranie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie podczas zabiegu korzysta się tylko z obrazowania TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty jest całkiem krótkim zabiegiem trwającym w większości wypadków około pół godziny. Oprócz tego pacjent pozostaje także po zabiegu kwadrans lub dwa na oddziale, zatem cała procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest w zasadzie bezbolesna, bowiem prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym. Potem patomorfolog sprawdza uzyskane wycinki gruczołu i ocenia czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu są pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. niska krzepliwość krwi, uczulenie na niektóre leki i wszczepione zastawki serca. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najprecyzyjniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszelakie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Lokalizacja firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]