
Stożek rogówki – objawy i popularne metody leczenia
Wszystko, czego trzeba dowiedzieć się o leczeniu stożka rogówki, uzyskasz na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/stozek-rogowki/.
Keratoconus, inaczej stożek rogówki, to dolegliwość, która bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia, a jednocześnie może być powodem innych schorzeń oczu. Nowoczesne kliniki okulistyczne potrafią jednakże poradzić sobie z tym problemem. Jak zatem powinna przebiegać korekta stożka rogówki?
Stożek rogówki ujawnia się już w okolicy trzydziestego roku życia
Rogówka to transparentna część oka, która mocno koncentruje promienie światła. Mieści się przed tęczówką i ma mnóstwo nocyceptorów, niemniej jednak jest słabo ukrwiona. Mniej więcej w trzeciej dekadzie życia może ulec deformacji polegającej na uwypukleniu i ścieńczeniu w centralnej części. Dzieje się tak w następstwie osłabienia tkanki, która prawdopodobnie ulega działaniu wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje niezborność i miopię, przez co chory widzi zdecydowanie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie świetlne. Pacjenci skarżą się też na pieczenie oczu, w niektórych przypadkach występuje również podwójne widzenie. Keratoconus nieraz współistnieje z innymi wadami oczu, m.in. zapaleniem spojówek spowodowanym przez alergię. Na szczęście w dzisiejszych czasach możliwe jest efektywne leczenie stożka rogówki. Na początkowym etapie dolegliwość jest korygowana z wykorzystaniem soczewek kontaktowych albo okularów, po pewnym czasie jednakże nieodzowne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.
Korekta stożka rogówki – metody cross linking oraz wszczepienia pierścieni śródrogówkowych
Korekcję stożka rogówki wykonuje się za pomocą wielu technik. Obecnie najskuteczniejszą metodą na podniesienie jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się także korekcji stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. metodę Topoguided. Doskonałe efekty zapewniają zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie umożliwia korygowanie miopii czy też astygmatyzmu za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą również po kilku miesiącach udać się na zabieg z użyciem lasera, który całkowicie usunie wadę wzroku.
Lokalizacja firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]