wczesne diagnozowanie raka piersi

Technologia POD a wczesne diagnozowanie raka piersi

Technologie Wszystko o zdrowiu

Nowotwór piersi jest chorobą, którą każdego roku wykrywa się sumarycznie u ponad miliona kobiet we wszystkich zakątkach świata. W dużym odsetku casusów ten złośliwy nowotwór diagnozowany jest z opóźnieniem, co kilkukrotnie potęguje zagrożenie przerzutów na inne narządy (m.in. układ kostnyczy wątrobę), a także zgonu. Mimo, iż od dekad organizowanych jest wiele kampanii mających na celu rozpowszechnianie regularnych badań prowadzących do wczesnego zdiagnozowania raka piersi, nieprzerwanie z powodu tego nowotworu umiera rocznie setki tysięcy kobiet, ale i mężczyzn.

Gęste piersi a diagnozowanie raka piersi

Gęste piersi są jednym z powodów trudności z diagnostyką nowotworu piersi na początkowym etapie. Wyróżniają się one tym, iż znajduje się w nich przewaga gruczołów mlecznych od tkanki tłuszczowej. Ujawnienie guzków w gęstych piersiach jest znacznie trudniejsze – zmiany w tkance są praktycznie niewidoczne, gdyż zarówno gruczoły, jak i guzki, znakowane są na rezultatach badań mammograficznych białą barwą. Zmiany ciężko również wyczuć w badaniu dotykiem. Statystyki są zatem bezwzględne – kobiety posiadające gęste piersi są kilkukrotnie bardziej narażone na raka piersi, a sam nowotwór diagnozowany jest u nich często w późnym stadium rozwoju, co w znacznym stopniu redukuje szanse efektywnej terapii.

Urządzenie diagnostyczne AILIS przyczyni się do szybszego oraz tańszego diagnozowania raka piersi

AILIS – start-up medyczno-technologiczny – opracował urządzenie rozpoznające zmiany nowotworowe – także te drobne – u kobiet posiadających gęste piersi. System badania tkanek piersi wykorzystany w urządzeniu AILIS opiera się na technologii POD, czyli Parametrycznego Obrazowania Dynamicznego. Dzięki obrazowaniu układu naczyń krwionośnych i wczesnemu wykrywaniu procesu tworzenia się naczyń włosowatych, ma ona ogromny potencjał wczesnej diagnostyki raka piersi. Badanie z wykorzystaniem tego urządzenia trwa raptem 4 minuty i odbywa się bezdotykowo, bez uczestnictwa osób postronnych, co gwarantuje kobietom zupełny komfort. W metodzie wypracowanej przez AILIS analizą wyników badania zajmuje się AI. Radiolog analizuje tylko przypadki, w których podejrzewa się wysokie prawdopodobieństwo pojawienia się nowotworu. Wprowadzenie na rynek systemu zaprojektowanego przez zespół AILIS w niedalekiej przyszłości przyczyni się do szybszego i tańszego diagnozowania raka piersi.

Lokalizacja firmy:
AILIS
Isalus Sp. z o. o.
ul. prof. Michała Życzkowskiego 14
31-864 Kraków