Urologia – diagnostyka i leczenie układu moczowego

Wszystko o zdrowiu

Pokaźna porcja informacji o urologii w Krakowie. Przeczytaj koniecznie!

Spotkanie z urologiem wywołuje u znacznej grupy pacjentów zakłopotanie. Schorzenia, jakie bada urologia, postrzegane są jako niesłychanie krępujące, co sprawia, iż pacjenci, którzy spostrzegli u siebie alarmujące symptomy choroby, w szeregu przypadków opóźniają o kilka tygodni wizytę u lekarza specjalisty. Niestety może to skutkować groźnymi następstwami dla układu moczowo-płciowego.

Doświadczasz problemów z nietrzymaniem moczu? Zgłoś się do urologa!

Zadaniem urologii jest diagnostyka oraz leczenie identyfikacją i leczeniem chorób żeńskiego układu moczowego, a u panów – układu moczowo-płciowego. Organy tego układu odpowiadają między innymi za usuwanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako uboczny produkt rozpadu protein, czy produkcję hormonów. O chorobach układu moczowego może alarmować sporo różnorodnych objawów, które niejednokrotnie są ignorowane przez chorych z nadzieją, iż same ustąpią. Na które wobec tego oznaki należy zwrócić specjalną uwagę i potraktować je jako przesłankę do bezzwłocznego umówienia się na badanie urologiczne? Będą to przede wszystkim wszystkie zmiany związane z moczem, a więc jego ciemniejsza barwa, spienienie bądź zauważenie w nim ropy albo krwi, ale również ból bądź pieczenie przy oddawaniu moczu, przerywany strumień, nietrzymanie moczu bądź wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre objawy mogą być również mniej oczywiste, np. opuchnięcie stóp, nadciśnienie tętnicze oraz ból w okolicy podbrzusza bądź pleców. Urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, wobec tego panowie winni zgłosić się do niego kiedy doświadczają problemów związanych z utrzymaniem wzwodu, ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w nasieniu) czy gdy zauważą jakiekolwiek zmiany na jądrach albo prąciu. Należy także podkreślić, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestego roku życia powinni regularnie zgłaszać się na kontrolne badanie prostaty.

Jakie zabiegi wykonuje lekarz urolog?

Pacjenci często zapisują się do poradni lekarza urologii w celu wykonania biopsji prostaty (pozwalającej na rozpoznanie nowotworu tego narządu), cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), otrzymania porady dotyczącej wazektomii oraz leczenia stulejki, wodniaka jądra bądź torbieli nerek. Lekarze urolodzy codziennie wykonują także sporo złożonych zabiegów, jak m.in. nefrektomia (a więc usunięcie nerki), plastyka miedniczek nerkowych i przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego.

Lokalizacja firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]