
Co zyskasz dzięki dobrze dobranym fotelom biurkowym?
Po całym dniu siedzenia przed komputerem może nas boleć kręgosłup. Szczególnie ważne rzecz jasna będą ćwiczenia, jednak także to nie zadziała, jeśli przed biurkiem siedzimy na niezbyt komfortowym fotelu. Z tego względu nie należy oszczędzać na fotelach biurowych – dają bowiem pewność tego, iż plecy będą wypoczęte. Fotele biurkowe rzutują również na samopoczucie pracowników – ich właściwe dobranie owocuje zwiększoną efektywnością i wzrostem produktywności załogi. Jak więc wybierać fotele do biura? Czym grozi nietrafiony wybór takich foteli?
Fotele biurkowe – najważniejsza jest funkcja regulacji
W większych biurach kluczowa będzie możliwość ustawienia położenia zagłówka, podłokietników i siedziska krzeseł przeznaczonych do pracy przy komputerze. Należy wszak wziąć pod uwagę, że będą na nich siadać pracownicy o różnym wzroście – niżsi mogą skarżyć się na ból kończyn dolnych z powodu zgięcia kolan pod nieodpowiednim kątem, więksi z kolei na ból krzyża po 8 godzinach siedzenia na krzesłach z źle wyprofilowanym oparciem. Istotna jest również równowaga danego fotela do biurka. Zagwarantuje ją właściwa budowa podstawy – najlepiej taka pięcioramienna. W czasie siedzenia przy komputerze przydatne będą też podłokietniki, które znacznie usprawnią obsługę klawiatury, choć są użytkownicy, przedkładający fotele komputerowe bez nich. Z finansowego punktu widzenia zaleca się postawić na fotele, do których łatwo da się dokupić nowe kółka, które są często psującym się ich elementem.
Nieprzemyślany wybór foteli do komputera – jakie mogą być następstwa?
Najpoważniejszymi schorzeniami biorącymi się z nieprawidłowej pozycji ciała podczas siedzenia przy komputerze będą zwłaszcza bóle kręgosłupa – zarówno na odcinku krzyżowym, jak i między łopatkami. Trzeba poza tym wspomnieć, iż choroby mogą dotyczyć także nadgarstków – szczególnie przy braku lub nieodpowiednim poziomie podłokietników. Nie zapominajmy również, iż nawet poprawnie ustawiony fotel nie zagwarantuje jego użytkownikowi zachowania dobrego samopoczucia – siedzenie przed komputerem powinno się regularnie przeplatać kilkuminutowymi ćwiczeniami.