
Anioły drewniane i szopka krakowska – rękodzieło w naszych domach
Dzieła tworzone przez rodzimych artystów ludowych, wyjątkowo wyraziste, ale i całkiemproste w swojej strukturze, od dziesięcioleci rozbudzają wyobraźnię odbiorców. Także teraz niemal każdy Polak ma w swoim domu jakąś rzeźbę z drewna, którą można uznać za przykład sztuki naiwnej.
Anioły drewniane – alegoria ochrony, troskliwości oraz dobra
Rzeźba drewniana od zawsze jest ważnym elementem naszej sztuki ludowej. Figurki z drewna związane były w głównej mierze z kultem religijnym – we wsiach oraz małych miasteczkach stawiano tysiące kapliczek, które regionalni artyści wypełniali „świątkami”, a więc figurami religijnymi wykonanymi z miękkiego, łatwego w obróbce gatunku drzewa. I choć obecnie sporadycznie stawia się tego rodzaju kapliczki, to drewniane anioły utrzymane w takiej stylistyce są używane jako dekoracja mieszkań. Czemu właśnie anioły? Dlatego, że to alegoria dobra, ochrony oraz troskliwości. Taka rzeźba od razu asocjuje się ze stróżem ogniska domowego. Drewniane anioły sporządzone w stylistyce sztuki naiwnej charakteryzują się ekspresyjnymi barwami, a dzięki manualnemu wykonaniu każdy z nich jest niepowtarzalny. Nie jest więc niespodzianką, iż są one również jednym z najpopularniejszych souvenirów przywożonych z Polski przez przyjezdnych.
Szopka krakowska – tworzona na obraz reprezentatywnych krakowskich zabytków
Innym przedstawicielem polskiego rękodzieła jest szopka krakowska. Szopki są mocno powiązane z Krakowem i pobliskimi miejscowościami. Wytwarzane są z lekkich materiałów, przeważnie z kartonu oraz wielokolorowej folii aluminiowej, a swoim wyglądem przypominają specyficzne krakowskie budowle. Od dziesięcioleci w okresie bożonarodzeniowym przeprowadzany jest konkurs szopek krakowskich, w którym bierze udział wielu artystów parających się ich budową z dziada pradziada. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe występują w przeróżnych rozmiarach. Te stworzone na konkurs mogą osiągać nawet kilka metrów wysokości, jednak tak samo popularne są też malutkie, kilkunastocentymetrowe szopki, które krakowianie w czasie Świąt eksponują pod choinką.
Zdjęcie pochodzi ze strony szopki-anioly.pl