Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

Rekreacja, hobby, sport Zakupy

Chcesz zamówić kantar dla konia? Zobacz tu.

Kantar to pospolity fragment uprzęży dla konia. Jest bardzo podobny do uzdy, ponieważ wyłączną różnicą między tymi rozwiązaniami jest brak wędzidła – elementu umieszczanego w pysku pozwalającego na przekazywanie sygnałów do poruszającego się zwierzęcia. Kantar to jeden z kluczowych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie praktycznie się nie rozstają. Dlatego musi on być dopasowany do zarysu i wymiarów głowy zwierzęcia, a także nie powodować u niego zadrapań. Jak zatem dobrać właściwy kantar? Na które jego atrybuty trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Co wygodniejsze dla zwierzęcia – kantar skórzany czy podszywany?

W sprzedaży odnajdziemy rozmaite rodzaje kantarów: sznurkowe, podszywane, taśmowe czy skórzane. Te pierwsze, określane także halterami, są rekomendowane z uwagi na ogromną kontrolę, którą dżokej dzięki nim może mieć nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia o wiele bardziej wygodny jest jednak kantar skórzany lub taśmowy. Znacznie większy komfort przynoszą kantary podszywane – na przykład sztucznym lub naturalnym futrem, które da się odczepić celem konserwacji. Taki kantar świetnie chroni przed tworzeniem się obtarć, a równocześnie pozwala uwiązać zwierzę na czas pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas spacerów albo ćwiczeń.

Kantary – które dla kucy a które dla hanowerów?

Kantary dla koni wytwarzane są w paru rozmiarach. Rozmiar mini to foal, który będzie pasował źrebiętom i kucom miniaturowym. Następny to shetty (0), którego powinni używać właściciele koni szetlandzkich oraz pokaźniejszych źrebiąt. Kantar nazywany pony (1) jest z kolei opracowany dla kucy (np. connemara) i roczniaków większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary o średnich wymiarach i pasują m.in. do koni wielkopolskich, półkrwi arabskiej, fryzyjskich oraz trakenów. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla dużych ras gorącokrwistych (np. kladrubskich) i ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie lub perszeron).

Lokalizacja firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]