Co zawiera w sobie susz konopny CBD?

Zakupy

W sklepach konopnych, prócz szeroko wykorzystywanych olejów z CBD, można nabyć także susz. Wielu osobom wygląd oraz nazwa tego artykułu od razu przywodzi na myśl nielegalną roślinę psychoaktywną. Tymczasem susz konopny dostępny w sprzedaży w naszym kraju, podobnie jak oleje, zawiera w głównej mierze CBD, ale nie THC (stężenie tej substancji – zgodnie z obowiązującymi regulacjami – nie może wykraczać poza 0,2%).

Susz konopny – zgody konieczne do uprawy konopi włóknistych

Susz konopny powstaje z liści oraz kwiatów konopi, dopuszczonych do oficjalnej uprawy. Do 2020 r. w Polsce wpisanych do rejestru zostało aż dziewięć rodzajów takich konopi siewnych (to przykładowo Rajan, Glyana czy konopie Wielkopolskie), a sama ich hodowla spotyka się z coraz większym zainteresowaniem pośród rodzimych rolników, często stając się głównym źródłem ich utrzymania.

W Polsce konopie przemysłowe uprawia się dla wielu gałęzi przemysłu, przykładowo chemicznego czy nasiennictwa, jednakże podlega to urzędowej regulacji, co oznacza, iż rolnik lub przedsiębiorca chcący przystąpić do ich wysiewu musi w pierwszej kolejności uzyskać odpowiednie zezwolenie z urzędu miasta albo gminy. Ponadto, przetwarzanie konopi przemysłowych możliwe jest tylko po otrzymaniu zgody właściwego miejscowo marszałka województwa. Zaletą konopi włóknistych jest to, iż można uprawiać je na uprawach krytych (indoor), jak i outdoorowych, ale również i na łączących obie te metody uprawach w szklarniach.

Olejki eteryczne i kannabinoidy – co zawiera susz konopny?

Czemu wytwarzanie suszu konopnego zyskuje popularność w Polsce? Liście i kwiaty konopi włóknistych, z których produkuje się susz konopny, są bogate nie tylko w liczne kannabinoidy (CBDa czy CBN), ale także terpeny (jak przykładowo Linalol i Kariofinel), które nadają każdej ich odmianie wyjątkowy, silnie wyczuwalny zapach. Terpeny znajdujące się w kwiatach konopi przemysłowych wykorzystywane są w wielu produktach spożywczych oraz kosmetycznych.

Powszechnie uznaje się, że kannabinoidy mają ogromny wpływ na organizm człowieka, a za sprawą tego, iż nie są związkiem psychoaktywnym, susz konopny, który je zawiera, można użyć jako suplement terapii wspomagający walkę z bólem mięśni, stresem , reumatyzmem i niektórymi chorobami neurodegeneracyjnymi, jak np. choroba Lou Gehriga. Dużo informacji o działaniu, a także dawkowaniu tych związków, można odnaleźć między innymi w opracowaniach medycznych upublicznionych w bibliotece National Institutes of Health, tj. Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia.