Kryminały, horrory i thrillery – dlaczego lubimy czuć strach czytając książki?

Rozrywka Zakupy

Chcesz kupić książki thrillery? Koniecznie odwiedź tę stronę.

Pokaźna rzesza miłośników książek interesuje się koszmarnymi opowieściami. Niektórzy gustują w powieściach na granicy gore, inni lubią zanurzać się w dalekie zakątki pogmatwanych umysłów seryjnych morderców czy okrutnych zbirów. W natłoku podcastów i kanałów telewizyjnych, na których dostępnych są setki produkcji opowiadających zainteresowanym zmyślone oraz prawdziwe historie, wciąż jedną z najprzyjemniejszych form styczności z nimi jest literatura kryminalna.

Książki kryminalne i thrillery – dlaczego lubimy odczuwać strach?

Fanatyk thrillerów oraz powieści kryminalnych w okamgnieniu odpowie, że chodzi o silny przypływ adrenaliny. Oglądając lub czytając przerażające historie pragniemy na chwilę pozwolić ponieść się głębokiemu odczuciu przerażenia, którego sporadycznie doświadcza się na co dzień. Dzisiaj nie ma dla człowieka w naturalnym środowisku poważnych zagrożeń, a gdy już się czymś stresujemy to z reguły pracą, zdrowiem czy niestabilnością finansową. O ile nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie znajdujemy się w okolicznościach, w których organizm wytwarza w dużych ilościach adrenalinę, określaną jako hormon przetrwania i stresu. A właśnie odczuwanie lęku uczy nas radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Nie bez powodu bajki braci Grimm oraz Andersena mają zazwyczaj tak niepokojący i brutalny charakter – w ten sposób opowiadania te ostrzegało dzieci przed niebezpieczeństwami codziennego życia, pokazując im przy okazji, że dobro nie zawsze zwycięża.

Filmowym ekranizacjom kryminalnych książek i thrillerów daleko do oryginału

XXI w. to okres błyskawicznej rozrywki. Odbiorcy, jeżeli znajdą na nią kilka godzin, poszukują filmu na wieczór czy też serialu z zamkniętą historią, którego oglądanie potrwa nie więcej niż parę godzin. Sympatycy kryminałów i horrorów są niejako rozpieszczani wyborem produkcji tego rodzaju, które oferowane są na różnych platformach VOD. Co warte zaakcentowania, nierzadko te filmy i seriale to adaptacje głośnych książek, jednak ustępują swoim pierwowzorom i ich oglądanie nie przynosi takiej radości jak przeczytanie oryginału. Książkę, zwłaszcza opowieść kryminalną i horror, konsumuje się w odmienny sposób niż film fabularny – wolniej, a więc z większą uwagą. W słowie pisanym każde wtrącenie, rozmowa czy bohater (a nawet postać z dalekiego planu) buduje nastrój snutej opowieści. Strach wyzwalany jest u czytelnika z reguły stopniowo, lecz daje to więcej czasu na skrupulatną analizę przedstawionych relacji bohaterów i wydarzeń. Jeśli wobec tego lubisz czytać i masz na to czas, daj sobie napędzić strachu książkom kryminalnym, horrorom oraz thrillerom.

Lokalizacja firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa